streda 17. novembra 2010

Byrokracia

Ak sa chystáte do Turecka študovať dlhodobo, cez eramzmus alebo iný program, budete si musieť vybaviť množstvo potvrdení a kariet. Stručne tu rozpíšem tie najdôležitejšie:

Študentské Víza:

Na stránkach Tureckej ambasády sa píše, že ich potrebujete ak chcete v Turecku študovať viac ako pol roka. Musíte o ne požiadať v Bratislave s množstvom papierov. Ak máte papiere v poriadku, Víza máte do 3 dní (môžem potvrdiť), ale platí sa 60 Eur!!! Tieto Víza sú však jednovstupové, to znamená že ak v priebehu štúdia opustíte krajinu, nemusia vás pustiť späť. Preto je nutné si vybaviť tzv. Residence permit - potvrdenie o pobyte na dobu určitú. To stojí ďalších 130 TL (65 Eur)!! Tento dokument je naozaj dôležitý; je to v podstate taký dočasný občiansky preukaz...

Preto môžem poradiť možnosti ako trochu ušetriť:
Nevybavujte si Študentské víza ale len turistické. Tie sa dajú kúpiť po prílete na letisku za 15 eur. Pre Slovensko žiaľ udeľujú tieto víza len na 1 mesiac (ostatné krajiny 3 mesiace). Aj s takýmito vízami však môžete požiadať o Residence permit.

Ešte je tu ďalšia možnosť, ale tá sa Slovákom moc neoplatí. Ak idete študovať do prímorských oblastí (Istanbul, Izmir, Antalya,...) a ste si si istí že budete cestovať napr. na grécke ostrovy, môžete celý pobyt vystačiť len s turistickými vízami. Tesne pred vypršaním platnosti si môžete spraviť výlet do Grécka a späť v Turecku zase kúpiť nové turistické víza. Toto sa ale viac oplatí študentom z ČR a tým, čo majú turistické víza na 3 mesiace.


Kentkart:

Neviem ako to funguje v iných mestách, ale v Izmire je to v podstate elektronická karta na platbu za cestovanie metrom, autobusmi i trajektom. Túto kartu si môžete zakúpiť takmer na každom kroku, pretože bez nej sa cestovať fakt nedá. Platiť v hotovosti totiž nejde! Je tu ešte pre turistov taká krátkodobá karta na 3 prestupy, ale stojí 6TL (3 Eurá), kdežto s kentkartou zaplatíte za jednu jazdu 1,5 TL a za každý prestup (na iný bus, metro či trajekt) platíte len ak doba od prvého prestupu je viac ako 90 min.


Študentská kentkarta:

Túto kartu si môžete vybaviť len ak budete v Turecku viac ako pol roka. S ňou potom môžete cestovať takmer za polovicu (0,80 TL).

Müze kart:

S touto kartou môžete navštíviť takmer 90 % všetkých múzeí a pamiatok zadarmo. Stojí 10 TL a dá sa vybaviť v niektorých veľkých múzeách. Budete však potrebovať študentskú kartu - bud ISIC, alebo iný preukaz ktorý vám dajú na škole. Podľa mňa asi najužitočnejšia karta, pretože ak cestujete, ušetrí vám stovky lýr. Vstup do niektorých múzeí, hradov či pamiatok stojí od 5 TL do 30 TL!


Turecká sim karta:

V prvom rade na zakúpenie sim karty potrebujete cestovný pas. Potom je nutné zaregistrovať váš mobilný telefón (za poplatok) pretože inak vám sim kartu zablokujú po uplynutí 30 dní. Počas môjho pobytu o tejto povinnosti takmer nikto nevedel a tak nám neostávalo nič iné len buď zakúpiť novú sim kartu, alebo kúpiť nejaký lacný turecký mobil z bazáru. S tureckým mobilom už sim karta funguje bez problémov. Tiež je možné si požičať nejaký starý mobil od tureckých kamarátov. Toto je asi jedna z najzbytočnejších byrokracií s akými som sa kedy stretol...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára